top of page

Artystyczna podróż Miry

PSX_20200611_070249.jpg

Mira przyszła na świat w Polsce, gdzie rosła  zgłębiając tajniki muzyki, przy dźwiękach akordeonu.

W poszukiwaniu nowych horyzontów i nowych wrażeń, młoda dziewczyna z plecakiem wyrusza w świat. Ciepłe kolory, zapachy, rytmiczny śpiew cykad i światło Prowansji zafascynowały ją, budząc artystyczną jej duszę.

Tam też się zatrzymała, aby przemierzyć wzdłuż i wszerz prowansalską ziemię w barwach ochry.

Głęboko zakorzeniona ciekawość świata, miłość do przyrody ale również Chopin i fascynująca osobowość George Sand przyciągnęły ją do Berry. Tam odkrywa osobliwości Czarnej Doliny ( La Valée Noire) opiewanej w powieściach pisarki francuskiej a przy tym, jej wiejską posiadłość w Nohant i Gargilesse. Niepowtarzalna atmosfera otaczająca ten zakątek pobudza wyobraźnię przyszłej malarki, inspirując pierwsze obrazy. 

Gotowa wówczas wyrazić w pełni swoją  osobowość artystyczną, Mira oddaje się sztuce plastycznej :

modelowanie w atelier Marie-Christine Lambert, techniki rysunku z artystką Kmill i malarstwo olejne w Akademi Mouciau w Bourges.To właśnie tam, w samym sercu Francji, malarka otwiera swoje pierwsze atelier. Wszechobecna natura, malownicze zakątki i miejsca przesiąknięte historią, tworzą atmosferę sprzyjającą tworzeniu.

Podróże,wystawy i spotkania poprowadziły ją w 2020 roku ścieżkami barbizończyków do Barbizon - miejsca kluczowego w historii malarstwa. Między wodami rzeki Loing i Sekwaną oraz skałami lasu Fontainebleau, malarka zakotwiczyła swoją sztalugę. 

Bliskość tego mitycznego lasu i bogactwo krajobrazu dają jej nowe możliwości do wyrażania talentu.

Za pośrednictwem techniki olejnej malarka tworzy oryginalny świat, otoczony specyficzną atmosferą w palecie o świetlistych i przejrzystych barwach, A źródłem inspiracji często bywa świat natury i muzyki.

bottom of page